Výstavy / Shows

Výstava psů je kynologická akce, která je velice důležitá pro chov čistokrevných psů s průkazem původu. Na výstavách se setkávají majitelé různých plemen. Každé plemeno posuzuje / hodnotí vybraný odborník, který hodnotí exteriér, nedostatky, zda jedinec odpovídá standardu plemene, hodnotí také chování ve výstavním kruhu. Sepisuje odborný posudek, který dostává majitel jedince.
Výstavy v ČR jsou zastřešované Českomoravskou kynologickou unií ( cmku.cz ). Na těchto stránkách nalezneme seznam plánovaných výstav psů, včetně bližších informací. Dále zde nalezneme standardy jednotlivých plemen, důležité dokumenty ke stažení a další..
Pro laiky jsou výstavy psů jako zajímavý zážitek, možnost poznat nové plemena psů, možnost poohlédnout se po budoucím čtyřnohém příteli nebo nakoupit kynologické potřeby pro svého mazlíčka.
Pro vystavovatele je zde možnost získat pro svého psa výstavní ocenění a tím i osvědčení o exteriérových kvalitách jedince pro další chov. Je to také výborné místo setkání pro lidi se podobným zájmem.
V neposlední řadě jsou výstavy výborné místo na socializaci nejen mladých psů. Výstavy jsou plné cizích lidí, psů, pachů, velký hluk.. na to vše je potřeba svého psa pečlivě připravit, aby nebyl zbytečně ve stresu.

Přihlašovaní na výstavy psů probíhá přes dogoffice.cz.

62598163_2384730331549991_6765308136766046208_n

ROZDĚLENÍ VÝSTAV
Klubové a speciální – plemeno ABT zastřešuje Klub Chovatelů Málopočetných Plemen Psů – KCHMPP. Tyto výstavy jsou velice důležité. KCHMPP pořádá nejen výstavy, ale také bonitace, kde probíhá důkladná prohlídka / posouzení jedince dle standardu plemene a uchovnění, bez kterého nelze chovat jedince s průkazem původu. Po registraci a zaplacení ročního poplatku se můžeme účastnit schůzí. Pro členy jsou výstavy a bonitace cenově výhodnější. Na výstavách pořádané tímto klubem lze sbírat body za známky / tituly např. na Klubového junior šampiona, Klubového šampiona.

ČLENSTVÍ KCHMPP

https://www.kchmpp.cz/

11986374_971257302897308_8736745016218894386_n

Krajské a oblastní – Tyto výstavy jsou nelepší na socializaci a trénink mladých „neotrkaných“ psů. Tyto výstavy nejsou tolik obsazené, konají se většinou venku, atmosféra je rodinná. Na těchto výstavách můžeme získat například titul Vítěz třídy, Krajský / Oblastní vítěz. Tyto výstavy nejsou bodovány klubem KCHMPP.
Národní – Velké výstavy všech plemen s celostátním záměrem. Účastní se také mezinárodní vystavovatelé i posuzovatelé. Můžeme získat titul Národní vítěz, CAC, CAJC, BOB, BIG, BIS.
Mezinárodní – Největší a nejvýznamnější výstavy v ČR. Mají podobný charakter jako Národní výstavy. Zadávají se stejné tituly jako u Národních VP, ale pouze zde se zadává i titul CACIB. Posuzují zde pouze rozhodčí s mezinárodní licencí.
Evropské a Světové – Evropský / Světový vítěz.

dsc_0785
ROZDĚLENÍ PSŮ DO TŘÍD
Psi na výstavě soutěží v takzvaných třídách. Sem jsou řazeni podle věku nebo jiných kritérií. Jednotlivé třídy se také liší udílením titulů.
Třída štěňat – pro psy a feny ve věku 4. – 6. měsíců, známka
Třída dorostu – pro psy a feny od 6. – 9. měsíců věku
Třída mladých – pro psy a feny od 9. – 18. měsíců.
Mezitřída – pro psy a feny od 15. – 24. měsíců.
Třída otevřená – pro psy a feny od 15. měsíců věku výše.
Třída pracovní – pro psy a feny od 15. měsíců věku, kteří doloží pracovní certifikát o vykonané zkoušce z výkonu. ABT se do této skupiny nezařažuje.
Třída šampiónů – pro psy a feny starší 15. měsíců, kteří doloží potvrzení o přiznání šampionátu krásy. Otevírána na Mezinárodních výstavách.
Třída vítězů – pro psy a feny starší 15. měsíců, kteří doloží potvrzení o přiznání titulu Klubový vítěz, Vítěz speciální výstavy, Národní vítěz a šampion členského státu FCI nebo státu, který FCI uznává. Otevírána na výstavách oblastních, krajských, národních, klubových a speciálních.
Třída čestná – pro psy a feny od 15. měsíců, je otevírána pouze na klubových, speciálních a národních výstavách. Je přístupná pro psy a feny s uznaným mezinárodním, národním titulem šampióna či titulem Klubový vítěz, Národní vítěz nebo Vítěz speciální výstavy, bez nároku na CAC. Zadává se známka a pořadí. Výborný 1 se nemůže účastnit soutěže o Vítěze plemene.
Třída veteránů – pro psy a feny starší 8 let (tituly se nezadávají).

69212554_2515925941763762_1693510994996756480_n
TITULY a ZKRATKY
BIG = z anglického originálu Best in Group – Vítěz skupiny. Jedná se o ocenění, které se uděluje v rámci příslušné skupiny FCI; do soutěže nastupují všichni vítězové plemen (BOB) příslušné skupiny FCI.
BIS = z anglického originálu Best in Show – Nejlepší jedinec výstavy. Jedná se o ocenění, které se uděluje ve finále, při soutěži o nejkrásnějšího psa výstavy. Do soutěže nastupují jedinci, kteří obdrželi titul BIG – Vítěz skupiny na výstavě všech plemen nebo BOD na několikadenních výstavách.
BOB = z anglického originálu: Best of Breed – také jinak řečeno Vítěz plemene.
BOD = z anglického originálu: Best of Day – Vítěz výstavního dne. Uděluje se v závěrečných soutěžích při soutěži vítězů skupin FCI daného výstavního dne, z nichž se určí Nejlepší pes výstavního dne u některých vícedenních výstav (zejména v ČR) a u kombinovaných mezinárodních výstav, kde se nezadává BIS. Nesmí se zadávat na sekčních a světových výstavách FCI.
BOG = z anglického originálu: Best of Group – čili „Vítěz skupiny FCI“, titul uváděný oficiálně v materiálech FCI. Plemena uznaná FCI jsou rozdělena do 10 skupin a v závěrečných soutěžích (finálové soutěže) je z každé skupiny vybírán nejhezčí zástupce. Účastní se všichni vítězové plemen (BOB). Každý nejkrásnější pes skupiny FCI obdrží titul BOG (někdy používána zkratka BIG) a pokračuje do další soutěže, o titul BOD – Vítěz výstavního dne nebo BIS – Vítěz výstavy.
CAC = Certificat d’Aptitude au Championat – čekatelství na národní titul šampióna krásy členské země FCI. Titul se uděluje psům a fenám jednotlivě v mezitřídě, ve třídě otevřené, pracovní, vítězů a šampionů (ve třídě šampionů ne vždy!) ohodnoceným známkou „výborný 1“, na výstavách mezinárodních, národních, speciálních a klubových pořádaných v České republice i dalších zemích. Nejedná se o titul nárokový a nemusí být tedy zadán v každé jmenované třídě, bez ohledu na počet zúčastněných psů či fen. Zadává se pouze jedincům mimořádných kvalit. Podmínky udělování stanovuje každá národní kynologická organizace ve své kompetenci.
CACIB = Certificat d’Aptitude au Championat International de Beauté – čekatelství mezinárodního titulu šampióna krásy – C.I.B.
CAJC = čekatelství na národní titul „Šampión krásy mladých“. Je udělován psům a fenám pouze ve třídě mladých v ČR a SR dle podmínek řádu pro udělování tohoto titulu. V zahraničí může mít titul pro vítěze třídy mladých různé názvy jako Jg CAC, J CAC, Primus junior, Jugendsieger, Prvak mladich, Junior winner a podobně.
C.I.B. – CHAMPIONAT INTERNATIONAL DE BEAUTÉ – Interšampión – „Mezinárodní šampión krásy“. Nejvyšší šampionský titul přiznávaný FCI.
JBOB = Junior Best of Breed, vítěz plemene mladých, nejlepší mladý pes nebo fena plemene.
JBIS = Vítěz Best in Show mladých, také Junior BIS, o titul soutěží vítězové JBOG.
JBOG = Vítěz skupiny FCI mladých, Junior Best of Group nebo Junior BOG, soutěží nejlepší jedinci plemene mladých JBOB.
r. CAC (res. CAC) = jedincům ohodnoceným známkou „výborný 2“, může rozhodčí udělit res. CAC. Ten se uděluje zvlášť psovi a zvlášť feně ve třídách šampionů (vítězů), pracovní, otevřené a v mezitřídě jedincům mimořádných kvalit, kterým by rozhodčí titul CAC zadal, pokud by nebyl na výstavě přítomen jedinec, který obdržel „výborný 1“, CAC. Pokud získá na výstavě CAC ČR jedinec, který už má potvrzený (udělený) titul „Český šampion“, přiznává se CAC jedinci ve stejné třídě, který obdržel res. CAC. Potvrzení titulu si ověřuje sám majitel jedince s res. CAC na sekretariátě ČMKU. V jiných zemích upravují zadávání titulu příslušné národní řády.
r. CACIB (res. CACIB) = rozhodčí může na mezinárodních výstavách udělit res. CACIB psovi/feně na druhém místě, za jedincem, který obdržel ocenění CACIB. Má-li jedince s titulem CACIB již přiznaný titul Interšampion, bude titul res. CACIB na FCI přiznán jako CACIB. – ABT nemůže získat titul r. CACIB.

13323805_1109884532367917_6628435314893529640_o
ZNÁMKY
VN = Velmi nadějný ve třídě štěňat a dorostu, anglicky Very Promissing (VP), německy Viel Versprechend (VV).
V = „výborný“, jedná se o známku zadávanou jak na výstavách, soutěžích či zkouškách, dalo by se říci, že v překladu se jedná o známku rovnající se jedničce. Je-li u hodnocení na výstavě k tomuto písmenu přidáno i číslo, znamená to že pes je typický v exteriéru pro dané plemeno a číslo označuje pořadí nejlepších čtyř jedinců v dané třídě. Anglicky Excellent (Ex), německy Vorzüglich (V).
* příklad: 3 jedinci v konkurenci, každý plně odpovídá standardu, posuzovatel všechny jedince hodnotí známkou „V“, ale pouze první pes se známkou V1 získává titul např. CAC, druhý pes se známkou V2 může získat titul res. CAC, třetí získá pouze známku V3
VD = „velmi dobrý“, jedná se o známku zadávanou jak na výstavách, soutěžích či zkouškách, dalo by se říci, že v překladu se jedná o známku rovnající se dvojce. Jeli u hodnocení na výstavě k tomuto písmenu přidáno i číslo, znamená to že pes je „velmi dobrý“ v exteriéru pro dané plemeno a číslo označuje pořadí nejlepších čtyř jedinců v dané třídě. Anglicky Very Good (VG), německy Sehr gut (SG).
D = „dobrý“, jedná se o známku zadávanou na výstavách, soutěžích či zkouškách, dalo by se říci, že v překladu se jedná o známku rovnající se trojce, anglicky Good (G), německy Gut (G).

13130843_1094714157218288_5320904031311840824_o-1

CO S SEBOU NA VÝSTAVU
Originál průkaz původu (do kterého si můžete nechat zapsat výsledky výstavy), očkovací průkaz nebo pet pas s platnou povinnou vakcinací proti vzteklině, vstupní list (vstupní list je vstupenka na výstavu pro 1x pes + člověk, ve výstavním kruhu těsně před začátkem vystavování ukážete vstupní list, dostanete pořadové číslo, které si přilepíte např. na oblečení (na levou stranu).
Misku na vodu, vodu, výstavní vodítko, pamlsky, sáčky na exkrementy, vlhčené ubrousky, případně kenellku, pro páníčka křesílko.

Udělení šampionátu:

Řád pro udělování titulu
“ ČESKÝ JUNIOR ŠAMPION”

1. CAJC čekatelství Českého junior šampióna se uděluje psům a fenám jednotlivě v třídě mladých na výstavách mezinárodních, národních, speciálních a klubových.
2. CAJC může být zadán pouze psovi a feně oceněným známkou výborný 1
3. CAJC se může zadat také psovi nebo feně, kterým byl již titul Český junior šampión přiznán.
4. Zadat psovi nebo feně CAJC může pouze rozhodčí delegovaný na výstavu.
5. CAJC není nárokový titul a uděluje se jen při mimořádných exteriérových kvalitách psa nebo feny.

.
Udělení titulu Český junior šampión je podmíněno:
1) Trojím získáním čekatelství ve věku 9-24 měsíců.
Nejméně dvě čekatelství na titul musí být získána ve třídě mladých- CAJC a jedno čekatelství (CAC) může být získáno v mezitřídě, třídě otevřené, pracovní nebo třídě vítězů. Toto čekatelství CAC nelze použít pro přiznání titulu Český šampión.
2) Čekatelství musí být získána nejméně od dvou rozhodčích
3) Titul Český junior šampión uděluje ČMKU na základě výstavních posudků nebo jiné formě dokladu o výsledcích výstavy předložených majitelem psa/feny, průkazu původu psa/feny (u zahraničních majitelů fotokopii průkazu původu psa/feny) a žádosti majitele psa. Sekretariát ČMKU zaznamená titul do PP, vydá diplom o udělení titulu a vede také potřebnou evidenci o udělených titulech.
4) Titul “Český junior šampión” neopravňuje k zařazení psa do třídy vítězů nebo šampiónů.
5) Pro titul Český junior šampión nelze použít ocenění Res. CAC, i když pes, který obdržel ocenění CAC je již Českým junior šampiónem nebo Českým šampiónem.
Schváleno P ČMKU dne 14.11.2019 s platností od 1.1.2020

Řád pro udělování titulu
„ČESKÝ ŠAMPION“

1. CAC – čekatelství šampionátu krásy ČR se uděluje psům a fenám jednotlivě v mezitřídě, tř. otevřené, pracovní a šampionů (vítězů) na výstavách mezinárodních, národních, speciálních a klubových pořádaných v ČR.
2. CAC se může zadat psovi a feně oceněným známkou výborný 1.
3. CAC se může zadat také psovi nebo feně, kteří titul Český šampion mají.
4. Navrhnout psa nebo fenu na CAC může pouze rozhodčí delegovaný na výstavu.
5. CAC není nárokový titul a uděluje se jen při mimořádných exteriérových kvalitách psa nebo feny.

.
Udělení titulu Šampion ČR je podmíněno:
1) a) u plemen, která mají získání titulu Interšampion podmíněno zkouškou z výkonu, jsou k dispozici dvě možnosti. Výběr mezi nimi přísluší majiteli psa:
• Úspěšným absolvováním takové zkoušky z výkonu, která opravňuje pro zařazení do třídy pracovní a dvojím získáním čekatelství CAC, z toho nejméně 1x na mezinárodní výstavě psů. Druhé čekatelství může být získáno na některé z těchto výstav – národní, speciální, nebo klubové výstavě. Absolvování zkoušky musí být doloženo certifikátem předepsaným pro třídu pracovní. Chovatelské kluby jsou oprávněny zpřísnit počty požadovaných čekatelství pro přiznání titulu Šampion ČR. Žádost musí být podána písemně a musí být schválena P ČMKU.
• pokud získají 6x čekatelství nejméně ve dvou výstavních sezónách a z toho minimálně 3x CAC na mezinárodní výstavě, 1x na výstavě pořádané klubem a zbývající 2x CAC na mezinárodní, národní, speciální nebo klubové výstavě
b) u ostatních FCI uznaných plemen: čtverým získáním čekatelství CAC – z toho 2x na mezinárodní výstavě a ostatní na národní, speciální nebo klubové výstavě.
c) u FCI zatím neuznaných plemen:
čtverým získáním čekatelství CAC
2) předepsaný počet čekatelství je třeba získat minimálně ve dvou výstavních sezónách (výstavní sezóna = kalendářní rok) a minimálně od dvou rozhodčích,
3) získání čekatelství potvrdí, rozhodčí ve výstavním posudku nebo pořadatel výstavy v jiné formě dokladu o výsledcích výstavy
4) po získání potřebného počtu CAC zašle majitel psa/feny osvědčení o získání CAC a průkaz původu psa (zahraniční žadatelé fotokopii průkazu původu psa) sekretariátu ČMKU, který vydá diplom o udělení titulu a vede také potřebnou evidenci o udělených titulech.

.
Jedincům ohodnoceným na stejné výstavě známkou „výborný 2“, může rozhodčí udělit Res. CAC. Rezervní CAC se uděluje zvlášť psovi nebo feně v mezitřídě, otevřené, pracovní a šampionů (vítězů) a to jen při mimořádných kvalitách jedince, kterému by rozhodčí udělil CAC, kdyby na výstavě nebyl přítomen jedinec oceněný známkou „výborná 1“.
Pokud získá na výstavě CAC ČR jedinec, který už má potvrzený titul Český šampion nebo Šampion ČMKU, může jedinec posouzený ve stejné třídě, který obdržel Res. CAC, využít tento Res. CAC při žádosti o titul Český šampion. Potvrzení titulu vítězného psa si ověří majitel jedince s Res. CAC na sekretariátu ČMKU nebo na internetových stránkách www.cmku.cz.
Použití Res. CAC pro přiznání titulu Český šampion – výklad
Ocenění Res. CAC doložené výstavním posudkem lze použít jako ocenění CAC v tom případě, že pes/fena, který na výstavě získal titul CAC, měl v době udělení titulu res. CAC ČMKU přiznán titul Český šampion. Praktický postup je takový, že majitel psa/feny, který uplatňuje nárok na titul Český šampion a dokládá jej oceněním Res. CAC, je povinen sekretariátu ČMKU sdělit, který jedinec získal před ním titul CAC (jméno a chovatelská stanice, č. zápisu, katalogové číslo) a doložit kopii posudku vítězného psa. Majitel psa, který získal CAC je povinen tuto kopii poskytnout (např. nechat ofotografovat originál posudku). V případě neposkytnutí se vystavuje disciplinárnímu řízení ze strany ČMKU
Schváleno P ČMKU dne 14.11.2019 s platností od 1.1.2020

Řád pro udělování titulu
„ŠAMPION ČMKU“

1) CAC ČMKU – čekatelství šampionátu krásy ČMKU se uděluje psům a fenám na mezinárodních a národních výstavách konaných pod záštitou ČMKU.
2) CAC ČMKU automaticky získává nejlepší dospělý pes a fena plemene tj. Národní vítěz (na národní výstavě) a CACIB (na mezinárodní výstavě). U plemen, která nemohou na mezinárodní výstavě získat CACIB, bude CAC ČMKU udělen jedinci s oceněním BOB nebo BOS za předpokladu, že titul získal jedinec z mezitřídy, třídy otevřené, pracovní nebo šampionů.
3) CAC ČMKU se může zadat i psovi nebo feně, kteří již titul Šampion ČMKU mají.
4) Zadat CAC ČMKU může pouze rozhodčí delegovaný na výstavu.
5) Udělení titulu Šampion ČMKU je podmíněno získáním čtyř čekatelství CAC ČMKU ze dvou výstavních sezón nejméně od dvou rozhodčích, z toho min. ze dvou mezinárodních výstav.
6) Titul přiznává ČMKU na základě předložených dokladů o získání titulů CACIB, Národní vítěz nebo u plemen NON FCI a prozatímně uznaných plemen BOB nebo BOS, průkazu původu psa/feny a v případě zahraničních vystavovatelů kopii průkazu původu. Sekretariát ČMKU zaznamená titul do PP, vydá diplom o udělení titulu a vede také potřebnou evidenci o udělených titulech.
7) Titul Šampion ČMKU platí ke vstupu do třídy vítězů i šampionů.
Schváleno P ČMKU dne 14.11.2019 s platností od 1.1.2020

Řád pro udělování titulu „ČESKÝ GRANDŠAMPION“

1) Pes/fena musí být držitelem titulu Český šampion krásy nebo Šampion ČMKU.
2) Po potvrzení titulu Český šampión krásy musí pes/fena 3x získat ve třídě šampionů/vítězů čekatelství CAC na mezinárodních, národních, klubových nebo speciálních výstavách pořádaných kynologickými organizacemi v ČR pod záštitou ČMKU. Čekatelství r. CAC nelze pro přiznání titulu GRAND CHAMPION použít a to ani v případě, kdy pes s CAC titul GRAND CHAMPION již přiznaný má.
3) Čekatelství CAC musí být zadáno minimálně dvěma různými rozhodčími.
4) Získání čekatelství potvrdí rozhodčí ve výstavním posudku nebo pořadatel výstavy v jiné formě dokladu o výsledcích výstavy
5) Minimálně jedno čekatelství CAC musí být získáno na mezinárodní výstavě psů. Ostatní čekatelství mohou být získána na výstavách národních, speciálních nebo klubových.
6) Titul ČESKÝ GRAND ŠAMPION uděluje ČMKU na základě výstavních posudků nebo jiné formy dokladů o výsledcích výstav předložených majitelem psa/feny. kde byla čekatelství udělena, průkazu původu psa (u zahraničních majitelů fotokopii průkazu původu psa/feny) a žádosti majitele psa. Sekretariát ČMKU zaznamená titul do PP, vydá diplom o udělení titulu a vede také potřebnou evidenci o udělených titulech.
Schváleno P ČMKU dne 14.11.2019 s platností od 1.1.2020

Řád pro udělování titulu “ ČESKÝ VETERÁN ŠAMPION „
Podmínky pro psa a feny::

1) zisk 3x ocenění VÝBORNÝ 1 ve třídě veteránů, z toho minimálně 1 x na MVP
2) ocenění minimálně od 2 rozhodčích
3) započítávají se všechny výstavy konané v ČR pod patronací ČMKU, tedy výstavy národní, mezinárodní, klubové, speciální, krajské a oblastní.
4) ocenění rozhodčí zaznamená ve výstavním posudku nebo pořadatel výstavy v jiné formě dokladu o výsledcích výstavy
5) Titul ČESKÝ VETERÁN ŠAMPION uděluje ČMKU na základě výstavních posudků nebo jiné formy dokladů o výsledcích výstav předložených majitelem psa/feny. kde byla čekatelství udělena, průkazu původu psa/feny (u zahraničních majitelů fotokopii průkazu původu psa/feny) a žádosti majitele psa. Sekretariát ČMKU zaznamená titul do PP, vydá diplom o udělení titulu a vede také potřebnou evidenci o udělených titulech.
Schváleno P ČMKU dne 14.11.2019 s platností od 1.1.2020

Řád pro udělování titulu
„ ŠAMPIÓN PRÁCE ČR „

(neplatí pro ABT)
1. CACT – čekatelství šampionátu práce (výkonu) se uděluje nejlepšímu jedinci plemene na mezinárodních, republikových, národních nebo speciálních (klubových) soutěžích a zkouškách z výkonu (dále jen soutěžích), konaných v České republice, na kterých jsou discipliny schválené pro udělování tohoto čekatelství a zařazených na základě požadavků členů ČMKU do plánu vrcholných výcvikových akcí na příslušný rok. Pro FCI sk.X na dostihu /coursingu vypsaném jako bodovací dostih se zadáváním tohoto čekatelství v Národním dostihovém kalendáři schváleném P ČMKU
2. CACT se může udělit nejlepšímu psovi nebo feně, kteří se v soutěži, pokud není propozicemi uvedeno jinak, umístili na 1. místě v I. ceně (v každém plemeni) nebo splnili předepsaný bodový limit. Druhý pes nebo fena v pořadí v I. ceně nebo se splněným bodovým limitem může obdržet Res. CACT.
3. CACT a Res. CACT se může udělit i psovi nebo feně, kteří již titul Šampión práce mají.
4. Navrhnout psa nebo fenu na CACT a Res. CACT může jen sbor rozhodčích, delegovaných na příslušnou soutěž.
5. CACT a Res. CACT není nárokové – čekatelství a uděluje se jen za mimořádně kvalitní výkony předváděné v průběhu celé soutěže.
Udělení titulu Šampión práce (výkonu) je podmíněno:
1) trojím získáním CACT ČR nejméně ve dvou výcvikových sezónách (výcviková sezóna = kalendářní rok), z toho minimálně jednou na mezinárodní, národní nebo republikové soutěži. Pro FCI sk. X trojím získáním CACT na dostihu /coursingu vypsaném jako bodovací dostih se zadáváním tohoto čekatelství v Národním dostihovém kalendáři schváleném P ČMKU
2) získání CACT a Res. CACT potvrdí rozhodčí vystavením osvědčení a zapsáním do průkazu původu psa, c) po získání potřebného počtu CACT zašle majitel psa nebo feny osvědčení o získání CACT a průkaz původu psa (zahraniční majitel fotokopii průkazu původu psa) sekretariátu ČMKU, který vydá potřebný doklad a diplom a vydání zaznamená do jím vedené evidence.
3) Pokud získá v soutěži CACT ČR jedinec, který už má potvrzený titul Šampión práce ČR, platí reserve CACT jako CACT. Potvrzení tohoto titulu si ověří majitel jedince s Res. CACT na sekretariátu ČMKU.
O případném zpřísnění podmínek pro přiznání titulu (typ zkoušek, počet CACT) rozhoduje na základě návrhu chovatelského klubu P ČMKU.
Použití Res. CACT je obdobné jako použití Res. CAC – viz Řád pro udělování titulu „Český šampión“.
Schváleno P ČMKU dne 14.11.2019 s platností od 1.1.2020

Zdroj: http://www.irishterrier.cz, kchmpp.cz, cmku.cz