Péče a pořízení štěňátka

Těšíme se na štěňátko

 

34064687_1791841420838888_4991147482835582976_n

Výběr

K rozhodnutí pořídit si štěňátko bychom měli přistupovat velmi zodpovědně. Je to záležitost, kterou musíme pečlivě zvážit, protože pes je živý tvor, který obohatí naši smečku na několik let. Musíme zvážit, zda máme možnosti na to, abychom našemu novému přírůstku dopřáli vše potřebné. Je důležité si zodpovědět několik důležitých otázek, např. zda budeme mít dostatek času, dostatek financí na nečekané výdaje u veterináře, na kvalitní krmení a jiné.
Další bod při výběru je, zda chceme fenečku či pejska. Takové rozhodnutí, je také velice důležité a musíme myslet do budoucnosti, kdybychom chtěli dalšího psího kamaráda. Není totiž vhodné mít doma smečku psů a fen, aby nedošlo k nechtěnému nakrytí a nebezpečným konfliktům, které se ve smečkách mohou stát.
Co je velice důležité! Výběr psa s Průkazem původu.  PP totiž není jen propustka na výstavu! Prosím, nepodporujte množení pejsků bez PP.

15288581_1256532447703124_6663521910392672454_o

Čeho si všímat?

Návštěva chovatelské stanice. Každý správný chovatel by měl zájemce o své odchovy pozvat na „mazlící“ návštěvu. Dobrý chovatel Vás rád pozve, aby zjistil, že se jeho štěňátko bude mít s Vámi dobře. Nejen že vy chcete poznat svého budoucího parťáka, ale i chovatel potřebuje vědět, zda jste právě vy ti vyvolení pro jeho odchovánka.

Štěňátka i jejich maminka žijí v čistotě, nejsou bojácná. Nesmí mít průjem, rýmu, špinavé oči plné ospalek. ABT štěňátka se rodí osrstěná, při odběru proto mohou mít po těle ještě pár chloupků, které vypadají. Malé beďárky po těle nejsou nic neobvyklého, také časem zmizí.
Pokud Vás chovatel nechce pustit do svého domu, ukáže Vám štěně na zahradě, nebo Vám nabídne, že štěňátko přiveze, je to první známka toho, že není něco v pořádku. Od takových lidí si štěňátko neberte!! Nevybírejte štěňátko podle titulů z výstav rodičů, ne vždy je samozřejmostí, že titul dostane kvalitní jedinec odpovídající standardu a zdraví, protože ABT má pouze jeden povinný genetický test (PLL), tento test sice může mít negativní, ale nepovinné testování jako luxace patelly, DM, PRA , či dermatitida (nemocná kůže) a další nemusí být v pořádku. Vhodné je si také sehnat alespoň fotografie prarodičů, abychom si mohli být alespoň trochu jistí, že naše štěňátko bude vypadat jako „amík“ nikoliv jako “ italský chrtík, whippet nebo mexický naháč „. Abyste nepodpořili chov cílený pro finanční obnos, zkontrolujeme kolik chovatel vlastní psů a fen, kolik psů a fen má v domácnosti (chovných jedinců) a kolik vrhů/štěňat za jaké období odchoval. Spojení by se také nemělo opakovat, protože genetická základna ABT je velice malá. I přes to, že chcete amíčka pouze jako společníka, mazlíčka (tzv. PET kvality) opravdu čtěte, zajímejte se, ptejte se. Dále například:

  • vidět maminku štěňátek (z důvodu nežádoucí agrese a zjevného onemocnění, strhaná hubená matka ve špatné kondici), vidět ostatní domácí mazlíčky chovatele, prostředí ve kterém žijí
  • chovatel by měl: odpovědět na veškeré vaše dotazy, měl by vám pomoci při výběru vhodného štěňátka – o každém něco říci, charakterizovat jeho chování/povahu, obeznámit vás o základních informacích plemene, péče o něj, o krmení na kterém jsou štěňátka odchována a případně doporučit či konzultovat s vámi přechod na jiné krmivo
  • chovatel musí: předložit kupní smlouvu, platný pet pas, překontrolujte si řádně označení štěňátka, kontrola čipu na vet. při další vakcinaci, smlouvu si řádně přečtěte, má být prospěšná pro obě strany
  • průkaz původu pejska vám chovatel musí odeslat po jeho vystavení FCI organizací a toto musí být také uvedeno v kupní smlouvě. Většinou je PP vystaven mezi 2 – 4 měsícem stáří pejska
  • informace pro vás: chtějte vidět originální potvrzení o genetických testech obou rodičů, případně bonitační karty, štěňátko si od chovatele nikdy neodvážejte dříve než v 8. – 9. týdnu věku!

32293564_10214369510904931_6052154599953924096_n

© Copyrigh Irina Vassilieva

Jak má vypadat zdravé štěně? 

Tělo: štěňátko nesmí být vyhublé ani s nafouklým bříškem (to by mohlo značit začervení), pokud nahmatáme na bříšku bulku, značí to pupeční kýlu, která se bude muset dříve či později odoperovat, to znamená finanční náklady, chovatel by měl buď tento zákrok uhradit, nebo danou částku slevit na kupní ceně štěněte, odoperovaná kýla není vyřazující z chovu

Nohy: nesmí být vytočené / volné lokty, nesmí mít prošlapy, kontrolujeme správný pohyb – je vhodné si vyžádat u chovatele video štěněte v pohybu, tlapky musí být uzavřené („nerozpláclé“) a krásně ostříhané drápky

Ocas: rovný bez zálomku a zjevných vad, nezatočený

Chrup: čistý bez zápachu (zapáchat může až při přezubování), pravidelný, standardně skus nůžkový, ve věku odběru nebude úplný, přesto poznáme, zda štěně má nežádoucí podkus či předkus

Čenich: houba čistá, bez výtoku, žádné známky rýmy

Uši: čisté bez zápachu, narůžovělé lesklé, sekret (tmavý až černý) značí zánět či svrab a to vypovídá o nevhodných podmínkách chovu, ucho je pevné, při odběru by již měly obě ouška pevně stát (obě stejně)

Kůže: hladká, přesto jsou zcela normální drobné pupínky „beďárky“, které zmizí, štěňátko také může mít ještě štěněčí srst / jemné chloupky a také drobné ranky od her se sourozenci, štěně ale nesmí zapáchat, být nějak výrazně špinavé, mít zarudlé stopy, ekzém apod.

Oči: čisté, jasné, nesmí slzet, oční víčko se nesmí vchlipovat, koutky očí bez zanícení a ospalek

Štěňátko by mělo být veselé, hravé, mělo by „řádit“ a poskakovat, hrát si.

13413118_1120054124684291_1327807874876053539_n

© Copyrigh Denisa Boďová

Socializace 

Socializace do věku, kdy štěňátko přichází do nové rodiny je velice důležitá!

Začíná již v chovatelské stanici. Amíčci stejně jako ostatní plemena musí být socializovaní již v útlém věku. Chovatel štěňátka vymazlí, naučí je vykonávat potřebu venku, nebát se cizích předmětů, ostatních psů, dětí, hlasitějších zvuků (vysavač, fén), naučí štěňátka aby na sebe nechala bez problému sahat, manipulovat sebou, popř. mu přiblíží výstavní postoj. Nikdy se nesmí stát, aby se štěňátko bálo a krčelo se v rohu. Protože se jedná o teriéry, když přijdete na návštěvu, štěňátka se už na vás hned nahrnou a skákají po vás radostí. Ne nadarmo malým amíčkům chovatelé říkají „malé tryskomyšky“. Když máte amíčka v náručí, okamžitě váš obejme a bude vám pusinkovat obličej. Prošmejdí vám kabelku, bude tahat za kalhoty, bude si chtít hrát. Pokud se tedy setkáte s amíčkem, který se třese strachy, utíká se schovat nebo se dokonce strachy počůrá, tak si ho v žádném případě nekupujte, protože takový „blok“ se těžko odnaučuje a budete se o něj strachovat do konce života. Nebude vám přinášet tolik radosti a štěstí, jako krásně socializované štěně, která vás bude doprovázet na výletech, bude rádo zkoumat a poznávat, nikoliv aby se trápil, když ho vezmete mimo domov. Amíčci i přes to, že jsou teriéři, nejsou příliš uštěkaní a bez zlobení dokážou prospat celý den se svým pánem. Bez problému se přizpůsobují. Doma potřebují své místo, své bezpečné „útočiště“ kde se uloží a načerpají síly. Socializaci provádíme například na výstavách, v parcích, na výletech, můžeme s pejskem jít nakoupit do zverimexu mlsku apod. Stále odměňujeme, štěňátka si všímáme, přenášíme na něj radost a veselou náladu, aby dobře věděl, že se neděje nic zlého.

Výbava do začátku?

Než jsme si pořídili první „miminko“ nás čekal velký nákup. Na tento den jsem se těšila jako děti na Vánoce. Základní výbava by měla obsahovat: misku na vodu, misku na jídlo, pelech (matrace, boudička, tulipytlík apod.), hračky, pamlsky na upoutání pozornosti a lehčí základní výcvik, vodítko, obojek či postroj. Pro štěňátko je vhodný postroj měkký, lehký, dobře tvárný.  Samotný střih už není tolik rozhodující. Nevýhodou postroje je, že se na něm pejsek hůře učí např. chodit u nohy. Proto kšíry je lepší používat pro odrostlejší štěně, nebo po roce věku psa. Jednoznačně do první výbavy obojek. Pro amíčky je nejvhodnější materiál softshell.

32659789_10208852612112295_9020294412458000384_n  34301615_1793983153958048_1103087810820177920_n

Dobrý chovatel jistě poradí popřípadě připraví výbavičku na začátek. Pokud je štěňátko narozené v zimě nebo v bytě, bude naučené na plenku, i ta by neměla chybět, ale lepší štěňátko naučit venčit přímo na zahrádce. Myslím, že až na výjimky, na 3 měsících většina štěňátek už zvládá chápat, že potřeba se vykonává venku. Spousta chovatelů přibalí štěňátku granule, na které je zvyklé. Změna prostředí, nové lidi, podněty a navíc jiná strava by nemusela dělat dobrotu. Od chovatele je vhodné si vzít dečku nebo plyšáka, ze kterých štěňátko ucítí známé pachy, zabráníme tak proplakaným nocím.

Pro pevná ouška, správné přezubení a správný růst dávám Canvit Chondro. Na hezkou kůži a proti klíšťatům dávám začátkem jara Pangamin, jako kůru (zima-jaro). Pamlsky upřednostňuji sušená masíčka a psí mini piškoty. Do granulek (holistické Annamaet Salcha 30% nejen pro štěně to nejlepší) přidávám oleje, střídám například kokosový, ostřopestřecový, lněný. Přidávám také konzervy Max Deluxe a domácí masíčko. Super jsou také syrové krůtí, kuřecí krky.

Hračky: pokud si pamatujete bužírky, tak tímhle stylem z nepotřebných hadrů a oblečení rozstříhám dlouhé cáry (4) a proplétám. Dále jsou super tenisové míčky, gumové (posilovací) ringo, velice odolné hračky od zn. Kong, malé gumové frisbee. Oblíbené přetahovací hračky tzv. „mopíky“ vyrábí naše dvorní švadlenka Lucie Pokorná.

24312960_10207932695074944_9139586116493443466_n

32949521_1779026612120369_5052505273957089280_n

Jak naučit štěně, aby vykonávalo potřebu venku?

Jak jsem již zmínila, štěňátka bývají často naučená na plenku, pokud se ale narodí v teplém období, chovatelé berou štěňátka na zahrádku do ohrádky, pak má majitel o starost méně. Každý pes je individuální, některý se může naučit vykonávat potřebu během chvíle, jiný může čůrat doma ještě na dvou letech. U pejsků se můžeme setkat se značkováním, ale to jen mezi řečí, to se pak řeší například speciálními plenkami proti značkování.
Štěně nikdy netrestáme máčením čumáku v loužičce nebo mlácením novinami! Velice funkční je ignorace. Ignorujte jej a jen po něm ukliďte. Pokud vykoná potřebu venku, okamžitě chvalte, tleskejte, aby poznal, že takto je to správně! Brzy pochopí, že z toho bude mít odměnu. V žádném případě nenecháváme štěněti plenku „kdyby náhodou“, v tom případě by bylo učení na „venek“ mnohem složitější a zdlouhavý.
Přeci jen ale štěně „nevydrží“ a tak musíme pochopitelně pravidelně venčit. Přivezené štěňátko jsem obvykle venčila 2x za noc, brzy ráno, po každém jídle, opravdu pravidelně, abych se vyvarovala nehodám. Když si pořídíme štěňátko, je vhodné si vzít alespoň týden dovolenou a plně se mu věnovat, socializovat. Je to individuální, ale moje štěňátka si vždy řekla o venčení kňučením, rychle vzít na ruku a vyběhnout ven, abychom předešli nehodě.

10507056_827724087250631_6595955086538296517_o

Příprava na samotu

Při nácviku samoty nesmíme nic uspěchat. Opět, každý pes je jiný, někteří samotu akceptují, někteří ji snáší velice špatně, hlavně pokud je štěně jedináček. Ze začátku odcházíme jen na několik minutek. Štěněti nabídneme zajímavé hračky, aby se dokázalo zabavit. Velice originální hračkou je kong – jsou různé tvary a velikosti, hračku naplníme granulemi (nebo masem – lehce zamrazíme), pejsek se pak vytrvale snaží pochoutku dostat ven a zapomene, že je doma sám. Pokud štěně samo pláče, můžeme nechat puštěnou televizi, rádio.
Samotný výcvik nechám na odbornících. Pouze jedna rada! Přistupujeme vždy klidně, nekřičíme, motivujeme oblíbenou hračkou či pamlskem. Za každý i náznak odměníme a moc chválíme. Psa cvičíme pozitivním způsobem a s klidnou hlavou. Amíčci jsou velice chytrá stvoření, vše velice rychle pochopí.
Vhodné odměny, pamlsky podobně jako u krmiva vybíráme pouze kvalitní, nejlépe bezobilné, lehce rozkousatelné, menší a hlavně musí chutnat. Můžeme upéct domácí játrové sušenky (viz článek BARF). Používání všech pamlsků musí být v souladu s kondicí a zdravotním stavem psa (alergie). Pokud je pes obézní, měli bychom respektovat pokyny veterináře a vybrat dietní dobroty.

11008481_888415764514796_8971737293826853051_n

Očkování

První imunitní ochranu dostává štěňátko z mateřského mléka. Tyto látky se udržují v těle až do věku 6. týdne. Následně je potřeba očkování proti psince, infekčnímu zánětu jater, parvoviróze a parainfluenzy. Následné očkování je věku 8 – 12 týdnů věku. Složka vakcinace je stejná (přeočkování), jen se očkuje navíc proti leptospiróze. Poslední očkování probíhá ve 12 – 16 týdnu života, je shodné s druhou vakcínou (opět přeočkování), navíc se provádí první očkování proti vzteklině (někt. veterináři očkují vzteklinu např. o týden déle). Další očkování je jen na Vaší zodpovědnosti. Standardně probíhá očkování proti vzteklině v ročních intervalech.
Nadstandardní očkování: koronaviróza, infekční laryngotracheitidě, tetanu a lymské borelióze.
Všechna očkování se zapisují do očkovacího průkazu / pet pasu, který Vám samozřejmě poskytne chovatel již s prvním očkováním.

30688689_1741546955868335_9153874014098418176_n

Odčervení

– opatření proti vnitřním parazitům
Také patří k velice důležitým chovatelským úkonům! Pravidelným odčervováním chráníme nejen svého mazlíčka proti parazitům, ale také zabráníme případnému nakažení sebe a svých dětí. Kdo nechce zbytečně do svého mazlíčka cpát odčervovací preparáty, zajde se vzorkem trusu na koprologické vyšetření.

Odčervovací program štěňat
Většina štěňat se rodí infikována nebo se brzy po porodu infikuje prostřednictvím mléka. Proto musíme odčervit celý vrh, i s matkou, a to opakovaně. Chovná fena by měla být odčervena během krytí a poté až společně se štěňaty. Během březosti bychom se měli odčervování raději vyhnout, některé přípravky mají totiž prokazatelně teratogenní efekt (Drontal). Jediným přípravkem schváleným pro použití během březosti je preparát Stronghold.
První odčervení štěňat provedeme ve věku 14 dní, nejčastěji odčervovací pastou. Dále odčervujeme ve 14-ti denních intervalech až do věku 3 měsíců (tedy 4., 6., 8., 10. a 12. týden věku štěňat). Opakované odčervování je velmi důležité, abychom postupně zachytili všechny dozrávající škrkavky z transplacentárního a galaktogenního přenosu. Od 3. měsíce věku štěňat odčervujeme každé 3 měsíce – tj 3., 6., 9. a 12. měsíc věku štěňat.
Odčervovací program dospělých psů
U dospělých psů by se mělo odčervování provádět na základě koprologického vyšetření trusu každých 3 až 6 měsíců. Nejprve by se tedy měl vyšetřit trus. V případě nálezu vajíček parazitů je potřeba psa odčervit. Pokud je nález negativní, psa odčervovat nemusíme. V praxi se však většinou psi odčervují preventivně bez koprologického vyšetření, v rozmezí 3 až 6 měsíců. Pokud jsou přímo v trusu viditelní parazité nebo jejich články, je nutné po 14-ti dnech odčervení zopakovat.
Při stanovení frekvence odčervování musíme přihlédnout na využití psa (pracovní, lovečtí psi), zda je trvale doma či venku, v blízkosti hospodářských či jiných zvířat, počet psů v domácnosti, malé dítě v domácnosti apod.

30515876_1737753199581044_1815782171779300765_n

Základní péče

Stříhání drápků začíná již u u chovatele. Nesmíme zapomenout, že neostříhané, přerostlé drápky mohou způsobit spoustu problémů, například zatrhnutý drápek je velice bolestivá záležitost provázející silné krvácení.
Poučte se o anatomii. Středem každého drápu vede krevní a nervové zásobení , kterému se říká drápové lůžko. U bílých nepigmentovaných drápů ho můžeme vidět jako růžový střed. Bohužel, u černých drápů toto lůžko nevidíme. Pokud dráp zastřihneme až do drápového lůžka způsobíme bolest a silné krvácení. Proto je vždy zapotřebí stříhat několik milimetrů pod koncem lůžka a u černých drápků stříhat na několikrát a to jen po malých kouscích, abychom předešli zastřižení.
Obecné pravidlo, stříhá se ta část drápku, která se stáčí směrem dolů. Čím častěji drápky stříháme, tím se drápové lůžko zkrátí a drápky budeme moci stříhat kratší. Ideální délka drápů je taková, kdy se pes stojící na podlaze podlahy drápy nedotýká. Vždy používáme ostré a vhodné kleště na drápky (pro velká plemena jsou potřeba opravdu bytelné kleště).
I když pokaždé budete pečlivě dbát na to, abyste dráp nezastřihli, může se stát, že k zastřižení přeci jen dojde. Krvácení se můžete pokusit zastavit jodovými přípravky, pokud by dráp krvácel i nadále, zkuste lehký obvaz zhruba na 15 minut. Pokud ani to nepomáhá, kontaktujte veterináře.

14563441_1218299841526385_7296128864000958543_n drapky

Čištění uší provádíme při nadměrné produkci mazu (pokud nefunguje přirozené samočištění, nebo například u psů, kteří se často koupou). Psí uši bychom měli pravidelně kontrolovat. Uši by měly být čisté, hladké, bez zápachu a výtoku.
Na trhu je celá řada přípravků ( např. Biodexin nebo Aptus Orisolve ).
Jak správně čistit uši? Zvedneme boltec ucha, „kápneme“ přípravek ( slyšíme „čvachtání“ ) a masírujeme, aby se maz vyplavil ven. Necháme psa zatřepat a ucho jemně vytřeme. Stejně tak opakujeme u druhého ucha.
Nikdy nepoužíváme čistící tyčinku!  Bubínek s nimi sice nepropíchnete, ale s jejich pomocí zatlačíte maz zpět do ucha a místo pomoci můžete svému mazlíčkovi ještě uškodit. Pokud ucho není „plné“ mazu, můžeme lehce vytřít vlhčeným ubrouskem. Pokud se pes často drbe, třepe ušima, nebo dokonce je ucho bolestivé, zarudlé a vyšší teploty je nezbytné navštívit veterináře, který provede otoskopické vyšetření, ucho vypláchne a nasadí antibiotika nebo antibiotické kapky do uší. Záněty ucha mohou způsobovat – nejčastěji osiny, parazité (ušní svrab), kvasinky, bakterie (koky, tyčinky), kontakt s nakaženým psem, při nepravidelné kontrole uší (nečištění uší po koupání v rybníku) apod.

14591726_1218299918193044_801026860508254653_n

Čištění zubů a péče o dásně
Pro prevenci, ústní hygienu či při dentálních problémech je vhodné používat přírodní pasty na zuby určené pro psy, které harmonizují mikroflóru ústní dutiny a zajišťují optimální vnější péči o zuby a dásně. Škodlivé bakterie uvádějí ústní mikroflóru do nerovnováhy, následkem je plak, zubní kámen, kaz, záněty dásní zápach až ztráta zubu.
Pokud tuto péči zanedbáme, můžeme psovi zadělat na velké problémy a co si budeme povídat, veterinární péče je velice nákladná. Pokud bude stav dutiny ústní natolik zoufalý, bude zubní kámen odstranit ordinačně pod narkózou. Foto můžete shlédnout v článku Amyry.

Doporučit také mohu kapky na zuby a dásně od „Dokonalá láska“, které používám na celou smečku. Více na dokonalalaska.cz.
Majitelé psů na BARFu mají výhodu, že pes si čistí zuby o syrové kosti, což je přírodní péče. Kartáček můžeme koupit „obyčejný“ v drogerii nebo určený přímo pro psí zoubky, vyrábí se kartáčky pro psy i jako nástavec na prst.

14639807_1218299958193040_514588146715686088_n 10987323_872620682760971_3080471282148905285_n

*na foto – velmi zanedbaná péče o zuby a dásně

Kožní problémy, běžné „bolístky“, dermatitida, alergie..

Dermatitida a alergie – tuto problematiku, se kterou se amíčci potýkají čím dál častěji rozvádím v sekci „genetika a zdraví“. Pro spoustu veterinárních lékařů je toto plemeno stále velkou neznámou, dokonce jsou i případy, kdy veterinář „nasadil“ antibiotika amíčkovi, který se potýkal se štěněčím akné (které je normální a samo brzy zmizí). Bohužel ale známe případy, kdy se v některých liniích ABT geneticky předává porucha kůže – dermatitida. Dermatitida je geneticky podmíněné kožní onemocnění, při kterém se v těle psa vytvářejí IgE protilátky vůči vnějším alergenům, druhý případ je pak hluboká dermatitida. Důsledkem bývají zarudlé stopy, ekzém, svědění a pálení kůže, boule plné hnisu, akné, černé tečky apod.

V této sekci Vám ale uvedu pouze přípravky, které používám a doporučuji na drobné ranky, oděrky z venčení a hraní, případně také na dermatitidu, alergické reakce – ale to už více v sekci „genetika a zdraví“

Stroupky, povrchové oděrky

  • Excipial U Lipolotio, kokosový olej, Hemagel, Aviril, Bepanthen / Bepanthen plus

Puchýřky, již rozlízané, mokvavé a vlhké rány

  • Sudocrem (má tendenci vysoušet), Hemagel, Bepanthen / Bepanthen plus
  • na černé tečky, lehčí akné, preventivní péče o kůži doporučuji Garnier Pure Active. Jemně masírujeme po dobu 5 minut a opláchneme vlažnou vodou, takto aplikujeme každý den, do týdne uvidíte velkou změnu, kůže může být sušší, což potřebujeme pro zmizení černých teček, zbytečně ničím nepromašťujeme, pouze případně zvláčníme nemastným krémem v malém množství.

2d767b2a-5b88-49dc-80c6-7c5005bb9319_full

Sprchovat pouze neparfémovanými šampóny. Doporučuji běžně dostupný Lactovid, psí šampon Peth esté, Virbac Sebolytics (zelený obal, nebo Cytéal (ale ten je na předpis).

Nevolnost

  • někdy se stane, že pejsek sní co nemá, nebo mu krmení „nesedne“, pro takové případy bychom měli mít doma po ruce živočišné uhlí (Imuna – Carbosorb) a Smectu (neochucenou) – rozmíchat ve vodě např. s piškoty, aby strávník neprotestoval při podávání

35407445_1806219232734440_1419220807082573824_n

 

Štěňátko z ciziny, cestování z/do zahraničí

Co je potřeba za dokumenty? Každá země má jinak přísné podmínky, ale všude potřebujeme:

  • PET PAS (modrý očkovací průkaz)
  • v PET pasu vakcinaci proti vzteklině (pozor! zvíře může cestovat až uplynutí lhůty 21 dní po vakcinaci!)
  • v PET pasu 24h staré potvrzení o zdravotní způsobilosti psa od veterinárního lékaře ze země, kde se pejsek narodil
  • Chip – uvedený v PET pasu a již registrovaný v ČR
  • (podepsanou kupní smlouvu)
  • podepsané potvrzení od chovatele, že zvíře je klinicky zdrávo pro transport, že nepřišlo do styku s nemocnými, volně žijícími ani s jinými zvířaty kromě chovatelské stanice

Co potřebujete vědět:

  • číslo čipu nám chovatel pošle předem a my si jej v ČR zaregistrujeme na své jméno – http://www.narodniregistr.cz/ za jednorázový poplatek 195,-
  • může se stát, že průkaz původu v datu odběru zvířete není vystaven (někdy vystavení opravdu trvá a pro přepravu není povinný), proto je důležité do kupní smlouvy uvést, že PP jste nepřevzali a nezapomenout uvést adresu kam má chovatel PP dodatečně zaslat
  • po obdržení průkazu původu (cca ve 4. měsících života zvířete) co nejdříve zašleme s žádostí o přeregistraci (vystavení FCI průkazu původu, abyste mohli na výstavy) doporučeně na adresu: ČMKU Maškova 3, Praha 8 – Kobylisy, CZ 182 53 na jméno Eva Dragovic´ (pro plemeno ABT) // (za poplatek cca 250,-)

Letecká přeprava

  • pokud jste zvolili leteckou přepravu předem si ověřte, zda vybraná letecká společnost povoluje přepravu zvířat a za jakých podmínek, které jsou dostupné na webových stránkách společnosti
  • informujte se, zda smíte do cílové země zvíře přepravit, kontaktujte příslušnou ambasádu nebo státní veterinární správu ČR (https://www.svscr.cz/)
  • informujete se také o zdravotních omezeních příslušné země (povinná vakcinace apod.)
  • místo v letadle se musí vždy předem rezervovat, ukládáme si potvrzení, aby nevznikl na letišti problém
  • připravíme si potřebné doklady (viz výše)
  • transport jako kabinové zavazadlo (pod sedačkou) – vždy látková přepravka s doklady YATA, obvyklá povolená váha vč. zvířete do 8kg
  • transport v nákladovém prostoru jako odbavené zavazadlo – plastová, transportní klec, doklady YATA, váhově dle podmínek dané společnosti
  • transport v nákladovém prostoru jako zboží (například transport více jak 5 psů)

Každá letecká společnost má své podmínky, výjimku tvoří pouze záchranářští, policejní psi ve službě a doprovodní / asistenční psi pro cestující se zdravotním postižením. Tato zvířata se přepravují přednostně a většinou zdarma. Každý letecká společnost má vlastní ceník a podmínky, vždy se informujete při rezervaci letenky. Některé letecké společnosti vůbec nenabízí transport zvířat – například společnost WizzAir. Společnost KLM nabízí přepravu psů pouze do 75kg. Společnost Norwegian nabízí přepravu pouze v nákladovém prostoru.

Některé země mají kromě povinných dokumentů a očkování ještě další omezení. Například Velká Británie, Malta, Finsko, Irsko vyžadují ošetření proti echinokokóze (odčervení), to musí být potvrzené veterinárním lékařem v PET pasu zvířete, nikoliv pouze podání tabletky chovatelem jak jsme zvyklí.

Cestování se štěnětem: některé země nepustí mládě dříve jak ve věku 3. měsíců – například Polsko, Itálie, Kypr, Španělsko, Francie, Lucembursko, Velká Británie, Malta, Irsko. V ostatních státech EU s mláďaty mladší 3. měsíců lze cestovat. Pro ně jsou podmínky: PET pas, potvrzení od chovatele, že zvíře je klinicky zdrávo pro transport, od narození pobývalo v rodné chovatelské stanici, nepřišlo do styku s nemocnými, volně žijícími ani s jinými zvířaty kromě chovatelské stanice. Také je potřeba 24h staré potvrzení od vet. lékaře v PET pasu, že zvíře je klinicky zdrávo pro transport.

Pro leteckou přepravu (jako kabinové zavazadlo) doporučuji přepravky americké značky SHERPA´S (http://www.sherpapet.com/).

pizap 18813152_1427964610559906_3318106606554275235_n

Lodní přeprava má podobné podmínky. Do některých zemí, jako například Norsko je vhodné zvolit lodní dopravu, z toho důvodu, že jedna letecká společnost (Norwegian) povoluje transport zvířat pouze v nákladovém prostoru (což pro mé nahaté štěňátko jsem volit nechtěla) a druhá společnost, která do Norska létá, vůbec transport zvířat nenabízí. (pozn. info 2018)

 

Vlastní zdroj, vlastní foto, mazlickoviny.cz, google, Lucie Pokorná photo