Americký bezsrstý terriér - American hairless terrier

Původ

ABT pochází ze středně velkého loveckého plemene Rat terriéra. Je identický svalnatou a silnou postavou, loveckými vlohy a temperamentem, který zůstal zachován, avšak bezsrstá varianta se pro lov nehodí. Úplně první bezsrsté štěně se narodilo roku 1972 v Luisianě (USA), v čistokrevném vrhu osrstěných středních krysích terriérů (Rat terriérů). V roce 2004 byl Americký bezsrstý terriér uznán jako samostatné plemeno.

1     

Něžné stvoření se srdcem terriéra.

"Amíček" je velice inteligentní, ostražitě hravý a veselý společník. Díky jeho zvědavosti se velice rychle učí, proto se hodí na různé psí sporty. Je výborný plavec. Z jeho rozpustilých očí září laskavost a oddanost, avšak nesmíme zapomenout na jeho čistě terriérský temperament, proto se toto plemeno nejlépe hodí pro mladé aktivní majitele. Velice dobře se přizpůsobuje, proto když "páníček" odchází do práce, "amíček" tuto dobu velice rád prospí. Těší se z podnětných her a venkovního skotačení. Je společenský a bezkonfliktní. Nadevše miluje lidskou společnost, velice dobře vychází s dětmi a ostatními zvířecími společníky.

2

Péče
Ne nadarmo se říká, čím méně - tím lépe!

ABT nepotřebuje takovou péči jako je u jiných bezsrstých plemen, přesto také vyžadují ochranu před spálením od slunce, ( bavíme-li se o celodenním trávením času na přímém sluníčku ) a v zimě bychom ho měli chránit před mrazem teplým kabátkem. Může se stát, že se kůže vysuší, potom můžeme použít hydratační krém. Od ostatních bezsrstých plemen se liší nejen temperamentem a vzhledem, ale také jejich odolností a pevném zdraví. Liší se také plnochrupostí, která není standardem vyžadována, přesto je plnochrupost u ABT zcela běžná. Netrpí na žádné geneticky podmíněné zdravotní problémy, přesto spousta zodpovědných majitelů testuje například PLL (primární luxace čočky) a luxaci patelly (vykloubení čéšky). Ani jedno z vyšetření není bolestivé. Jinak je péče běžná jako u ostatních plemen. Pravidelně stříhat drápky, pokud je potřeba vyšamponovat, tak nejlépe přírodním neparfémovaným produktem. Nesmíme zapomenout pravidelně čistit ouška. Na vše ostatní vždy dobře poslouží vlhký ubrousek.

3

Labužník nebo mlsoun?

Až na výjimky je obecně ABT veliký labužník, jednoduše "zblajzne" na co přijde. Osobně upřednostňuji krmení přirozenou stravou, neboli BARF, jak ze zdravotního hlediska, tak kvůli kroutícím se prdelkám nad miskou masa. Spousta lidí si myslí, že krmení BARFem je složité a časově náročné, avšak opak je pravdou. Pokud i přesto majitel chce krmit z různých důvodů granulemi, je velice důležité sáhnout po kvalitních holistických granulích, které obsahují co nejvíce masa a nejlépe ani zrnko obilovin.

4

Silný terriér nebo drkotající se naháček?

ABT je dobře osvalený, temperamentní, malý až střední terriér. Preferovaný poměr délka těla k výšce by měla odpovídat 10:9. Hlava je široká, mírně klenutá, klínového tvaru a úměrná velikosti těla. Uši jsou nasazené na vnějších okrajích lebky a mají tvar "V". ABT je znám plnochrupostí, avšak není vyžadováno standardem. Skus nůžkový. Pohyb má prostorný, elegantní. Tělo ABT je svalnaté, se silným předhrudím a hlubokým hrudníkem. Záda jsou rovná a pevná. Výška v kohoutku je v rozmezí 18 - 41 cm. V žádném případě by ABT neměl být malý "unafaný" křehounký naháček schovávající se v koutě nebo za gaučem s vytřeštěnýma očima a staženým ocáskem.

5

Pes vhodný pro alergiky?

Psí alergeny jsou nejvíce přítomny v kožních šupinách, slinách, moči, stolici, žlázách, zřetelně méně pak ve chlupech. Z toho vyplývá, že neexistuje velký rozdíl v alergologickém riziku mezi dlouhosrstými, krátkosrstými či bezsrstými plemeny. Alergenicita psa není závislá na délce chlupů či línání psa.

6

Standard ke stažení

1
*v pohybu

 2
*správný postoj

 3*správný skus je nůžkový

 
4

5

©2016 Anna Konečná

Zdroj obrázků: http://muj-pes.pise.cz, , Převzato z knihy: Doc. MVDr. Zdeňka Procházky, DrSc. : Chov psů