Strava / Barf

BARF
= Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově)
= Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava)
= Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa)

barf

Všechny tyto pojmy znamenají jedno, metoda výživy masožravých domácích zvířat přirozeným způsobem – tedy syrovým masem, syrové kosti, zelenina, ovoce.
Tento způsob krmení obnáší velkou zodpovědnost, je potřeba si vše důkladně nastudovat, aby strava byla vyvážená. Informace můžeme nalézt například v ilustrované knížce BARF krmení přirozenou stravou od K. Novosádové nebo na jejích stránkách manwe.eu.

U tohoto způsobu krmení vznikají časté spory, jak mezi majiteli psů, chovateli, tak i mezi veterinárními lékaři. Lákavé reklamy v obchodních centrech či v televizi pobízí lidi kupovat „prémiové“, „superprémiové“ granule, které jsou údajně „to“ nejlepší pro naše mazlíčky. Avšak, Vy byste „to“ jedli celý život? Opravdu si myslíte, že průmyslově vyráběná krmiva jsou to nejlepší co můžeme naším mazlíčkům dopřát? Chemie našim psům nepatří. Můžete říci, že dnešní pes „gaučový“ se vlku ani nepodobá, a tak nemusí být krmen jako vlk. Vzhledem i povahou mají už pramálo společného, ale výživové potřeby mají stejné!
Z různých výzkumů a statistik vyplývá, že od dob, kdy se začalo krmit průmyslově vyráběnou potravou (granule, konzervy), narostlo množství zdravotních problémů jak u psů, tak u koček. Oslabení imunity, kožní potíže, alergie a v neposlední řadě všemi obávaná rakovina.
Nic není jen černé a bílé, sama jsem granulemi krmila. Holistické granule Annamaet mám stále doma v rezervě. Bereme je s sebou například na výstavy mimo ČR. Doma s nimi nekrmím, ani jako pamlsek. Na BARF jsem „najela“ až po příjezdu Amyrka k nám, kdy měl zažívací potíže, věčný průjem, problémy s kůží, zuby… to vše se srovnalo po cca 2. měsíci na syrové stravě. Celkově se jeho imunita mnohem zlepšila! Od té chvíle si nevzpomínám na žádnou ledvinovou koliku, na žádné záněty dásní, žádné zvracení ani průjem.
Spousta mých přátel, když viděli veliký rozdíl na Amyrkovi, začali také krmit syrovou stravou a podotýkám, většina mých přátel bydlí v bytě! Jednoduše, když se chce, jde vše. Slýchám obrovskou chválu, pejsci mají více energie, elánu, krásné čisté „tesáky“, zlepšilo se jim zažívání, ale i srst.
Každého majitele přeci těší, když vidí svého miláčka jak je šťastný. Jak se nemůže dočkat až pán dokrájí poslední kus masa. Jiskry v očích, kroutící se prdelky, stříhání ušima a půl hodiny vylizování již prázdné misky, tak vidím já šťastné pejsky na BARFu!

barff

Mýty o krmení syrovým masem

Pryč s předsudky!
Pes, který ochutná krev, se stane nebezpečným, nezvladatelným a nakonec sní celou Vaši rodinu! – Takovéto chování nebylo v této souvislosti zaznamenáno, vše je pouze a jen o výchově a správném přístupu.
Syrové maso je nebezpečné, hrozí nákaza parazity a salmonelou! – Celý trávící systém psa je uzpůsoben k trávení syrové potravy – pH v žaludku psa krmeného syrovou potravou je 0,7-0,9, což je srovnatelné s kyselinou (pH v žaludku člověka je 4-5), která původce salmonely, škodlivé bakterie, plísně a parazity spolehlivě zničí. Navíc syrové maso je tráveno max. 12-24 hodin, takže i přeživší škůdci nemají dostatek času se ve střevě zabydlet. Oproti tomu granule zůstávají v trávícím traktu i 3 dny a tak může docházet k hnilobným procesům a množení bakterií.
Syrová strava je drahá a navíc časově náročná, nemám čas psům navařovat! – V dnešní době je spousta firem, které se specializují na prodej tzv. krmného masa. Je vhodné si sehnat ve svém okolí řezníka, který Vám bude nechávat odřezky, kosti za nízké ceny. Potom se dostaneme na cenu průměrných granulí! Příprava není vůbec časově náročná. Stejně tak jako nasypete granule do misky, „našupete“ do misky maso, které vyndáte den předem z mrazáku, nějaké doplňky, zeleninu a je hotovo. Často slýchám ,,nemám čas navařovat psům jako ty“, tak znovu, barf je syrová strava, nevaříme, nepečeme!
Kosti jsou životu nebezpečné! – Ano, pokud je kost tepelně opracovaná, po-té se může rozštěpit na malé špičaté velice nebezpečné části, které se mohou psovi zaseknout v krku, nebo udělají velikou neplechu s trávením, což může skončit operací. Sliny psa syrové kosti dostatečně obalí a tak nehrozí jejich zapíchnutí do krku a žaludeční kyseliny kosti natráví tak, že do střeva už jdou měkké. Vždy psa hlídáme, pokud mu podáváme kosti, ať už se jedná o velké klouby či kuřecí křídla. Pokud začínáme s BARFem, nikdy nedáme okamžitě kosti, začneme postupně!
Výhody BARFu
Odměnou Vám bude zdravý vitální pes s dobrou náladou!
Zdravá lesklá srst
Omezená tvorba zubního kamene
Silný imunitní systém a obranyschopnost, méně parazitů
Pevné svaly, šlachy a vazy
Menší objem exkrementů, žádné problémy se zažíváním
Menší riziko torze žaludku ( maso se tráví mnohem rychleji než granule)

dsc_0957

Doplňky stravy
Méně je někdy více, ale některými doplňky nic nezkazíte!
Pivovarské kvasnice – podporuje chuť k jídlu, obsahuje velké množství vit. sk. B, ale i dalších vit., které obsahují spoustu bílkovin, odpuzuje komáry, klíšťata, příznivý vliv na kvalitu srsti, kůže, na trávení.. V tabletkách: Pangamin

Mořské řasy (kelpa) – v přírodní formě jsou velice dobře stravitelné, omezují zápach z tlamy, obs. velké množství vitamínů, minerálů, aminokyselin, příznivý vliv na trávení..

Hydrolyzovaný kolagen – vhodné přidávat štěňatům a mladým psům, v důležitém období vývinu, psům v zátěži, starším psům.. Domácí varianta: sulc

Roboran – vitamínový doplněk za pár korun

Skořápky – čisté skořápky usušíme, nameleme na jemno, v misce zakápneme citronem (vitamíny se tak lépe vstřebávají), výborný zdroj vápníku
Oleje (např. zn. Dromy) – kokosový, ostropestřcový, lososový, lněný, tresčí, Omega EPA&DHA, ..
– blahodárně působí jako detoxikace organismu, na krásnou lesklou srst, kůži, zažívání, je potřeba střídat druhy olejů

Domácí bylinky, sušené plody – (bazalka, petrželka, šípky, kurkuma, borůvka, brusinka, světlík nať ..)

Žloutek – krásná lesklá srst, obsahuje lecithin

32752093_385668218602230_6507400611976183808_n

ZELENINA – obzvláště vhodná je listová zelenina, kořenová zelenina ( mrkev, celer, petržel, špenát, květák, brokolice ..
– nevhodné : luštěniny (nadýmání zvyšuje možnost torze žaludku), avokádo, lilek, syrové brambory, cibule, ředkev, rajčata, lilek ..
OVOCE – jablka, hrušky, banány, meloun ..
– nevhodné: plody černého bezu, avokádo, tropické ovoce, kdoule, ananas, pomeranč, mandarinky a jejich semena ..
VEŠKEROU ZELENINU I OVOCE PODÁVÁME S MÍROU!

dsc_0927

DRUHY MASA
Hovězí maso patří mezi nejhodnotnějším druhům, obsahuje 23% bílkovin, velké množství železa a vit. sk. B, obs. jen 3-6% tuku, je zdrojem esenciálních aminokyselin. Můžeme podávat i velmi malým štěňátkům (od 3. týdnů). Velice vhodné při rekonvalescenci a pro psy v zátěži. Z vnitřností můžeme podávat prakticky vše.
Vepřové maso obs. velké množství tuku 20-50%, 18% bílkovin. Vhodné pro psy v zátěži, v zimě pro trvale žíjící psy venku nebo pro ty, kteří potřebují přibrat.
Telecí maso je velice dobře stravitelné, obs. kolem 20% bílkovin a jen 3-6% tuku. Vhodné jako součást diet, pro štěňata od 3. týdnů.
Skopové maso obs. větší podíl draslíku, sodíku a železa. Obs. zhruba 21% a 15% tuku.
Jehněčí maso je libovější, proto je vhodné jako součást diet i pro štěňata od 3. týdnů. Obs. 16% bílkovin a zhruba 10% tuku.
Kozí a kůzlečí maso je velice dobře stravitelné, je vhodné jako součást diet i pro štěňata. Obs. hodně vody, 20% bílkovin a jen 7% tuku.
Králičí maso je také dobře stravitelné, obs. asi 18% bílkovin, 6% tuku. Hodí se jako náhražka za maso drůbeží. Hodí se i pro štěňata.
Drůbeží maso je ze všech druhů ptáků – slepice, kuřete, krocana, perličky, kachny, brojlera, husy. Je velice dobře stravitelné, hodí se i pro štěňata i jako součást diet, protože obsahuje malé množství tuku.
Kuřecí maso obs. zhruba 20% bílkovin a velice málo tuku (3%). Má nižší energetickou hodnotu, proto je velice vhodné pro psy se sklonem k tloustnutí. Pro štěňata jsou vhodná prsní a stehenní maso.
Krůtí maso je obsahem bílkovin a tuků podobné kuřecímu masu. Má vyšší energetickou hodnotu, a proto je v dietních jídelníčcích vhodnější maso než kuřecí. Krůtí kosti jsou tvrdší než kuřecí.

Kachní a husí masa mají větší obs. bílkovin – 18% a tuků – 20%. Velice dobře stravitelná, ovšem mohou způsobit průjem. Výborným zdrojem energie.
Rybí maso obs. 80% vody, 17% bílkovin a 2-25% tuku. Obs. velké množství minerálů (fosfor, sodík, jód..), vit. A, B, D a je zdrojem esenciálních mastných kyselin. Syrové ryby zkrmujeme celé. Libové maso je vhodné i pro štěňata od 15. dne.
Zvěřina, jedná se o maso z volně žijících zvířat v přírodě (srnčí, dančí, kančí, divocí králíci, zajíci, divoké husy..). Toto maso je velice výživné, obs. asi 20% bílkovin a 3% tuku. Má vyšší obsah minerálních látek (draslík, železo, fosfor..) a vit. sk. B. Při zkrmování musíme brát v potaz, že divoce žijící zvířata bývají ve větší míře napadena parazity. Zkrmujeme tedy jen maso, které prošlo vet. kontrolou nebo toto maso úplně vynecháme!
Koňské maso obs. velmi málo tuku 3-4% a zhruba 22% bílkovin. Je velice výživné, z hlediska výživy je lepší než maso hovězí. Obs. nenasycené mastné kyseliny a železo.

8

VNITŘNOSTI
Mají vysoký obs. minerálních látek (železo, vápník, fosfor..) a vit. A, B,D. Obs. zhruba 17% bílkovin, proto jsou v jídelníčku velice důležité!!
Játra jsou ze všech vnitřností nejhodnotnější. Zkrmovat by se měla játra z mladých zvířat, nejlépe játra drůbeží. Játra by se měla objevit v jídelníčku alespoň 2x měsíčně, nejlépe častěji.
Ledviny obs. velké množství železa, vit. sk. B, C. Je vhodné zkrmovat z mladých zvířat, nejlépe telecí a vepřové.
Slezina obs. hodně železa a vit. A. Stejně jako játra je velmi tučná, může proto způsobit průjem.
Srdce je svalový orgán obs. vetší množství minerálních látek (fosfor, vápník). Drůbeží srdíčka jsou vhodná i pro štěňata od 5. týdne.
Jazyk je svalový orgán, s vyšším obs. minerálních látek a tuku.
Dršťky mají příznivý poměr vápníku a fosforu. Neobsahují příliš tuku. Vhodné jsou zejména pro psy, kteří odmítají zeleninu. Jsou vhoné jako základ všech jídelníčků, měli by být součástí krmné dávky alespoň 1x týdně. Vhodnější jsou neprané.
Žaludky (drůbeží, vepřové) jsou nejlepší neprané. Drůbeží obs. málo tuku, proto jsou v hodné jako dietní krmivo.
Vemeno (nejdostupnější je hovězí). Obs. velké množství tuku a vápníku. Je vhodné pro březí a kojící feny či větší štěňata (od 7. týdne). Je velice tučné! Může působit projímavě.

vnitrnosti

Výpočet krmné dávky
Malé a střední plemeno do 6-ti měsíců: ideální váha x 0,02 x 2 = krmná dávka na den
Velké plemeno do 6-ti měsíců: ideální váha x 0,02 x 2,5 = krmná dávka na den
Mladý pes do 12-ti měsíců: ideální váha x 0,02 x 1,5 = krmná dávka na den
např.: 10 kg x 0,02 x 2 = 0,40 kg (tj 400g) / den / nebo jednoduše 4-6% ideální hmotnosti
Krmnou dávku rozdělíme na několik dílčích. Jejich počet závisí na stáří psa.
2-4 měsíce – 4x denně
4-6 měsíců – 3x denně
6-12 měsíců – 2x denně
dospělého psa krmíme 1-2x denně
Poměry krmné dávky
maso 70-80%
kosti 30% z masové složky
přílohy 20-30%
Každý pes je jiný, proto krmnou dávku přizpůsobíme např. fyzické zátěži. Pokud nám pes velice rychle přibírá na váze, dávku snížíme a naopak.
Štěňátka, která mají sklony k tloustnutí musíme hlídat, aby nebyla obézní. Krmná dávka se velice často mění dle váhy, která se postupem věku zvyšuje.

Na co si dát pozor nejen ve stravě!
Bílek – jedině vařený, syrový narušuje vstřebávání vit. H
Syrové brambory – nejsou vhodné
NIKDY NEPŘIDÁVÁME ČISTÝ VÁPNÍK !!
alkohol, avokádo, rozinky, ořechy, větší množství cibule či česneku, hrozny, kofein, xylitol – žvýkačky – sladkosti, některé druhy hub, čokoláda, léky, kynuté těsto, jmelí, tepelně opracované kosti, nezralá zelenina / ovoce (zelená paprika!), pecky …

RECEPTY
Lososové sušenky – vločky, mletý losos, mrkev, na pečící papír pokládáme malé bochánky, zapečeme v troubě, ve velkém množství můžeme po vychladnutí zamrazit.

10983427_870251032997936_4864837291977081120_n

Játrové mlsky – mletá játra, dvě vejce, směs rozetřeme na peč. papír a zapečeme, krájíme na menší kousky, ve velkém množství můžeme po vychladnutí zamrazit.

12289474_1006544086035296_8749830459133637888_n

©2016 Anna Konečná

zdroj: manwe.eu, kniha Barf od K. Novosádové